400MXK470MEFC25X45
Mfr.Part #
400MXK470MEFC25X45
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
400V
Published :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.898A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.07A @ 120Hz
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Capacitance :
470µF
Tolerance :
±20%
Series :
MXK
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MXK 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In