400MXK180MEFCSN22X30
Mfr.Part #
400MXK180MEFCSN22X30
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
Aluminum
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
22mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Ripple Current :
1.19A
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Series :
MXK
Packaging :
Tray
Capacitance :
180µF
Life (Hours) :
3000 hours
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Length :
30mm
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
400V
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
10mm
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
1.19A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
1.666A @ 10kHz
Rubycon 400MXK180MEFCSN22X30
MXK 180μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 1.19A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In