400MXH560MEFC30X45
Mfr.Part #
400MXH560MEFC30X45
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Capacitance :
560μF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
400V
Published :
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.18A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
3.052A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Series :
MXH
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
MXH 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In