400MXH180MEFCSN22X30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
400MXH180MEFCSN22X30
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packing Method :
Box
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
950mA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Diameter :
22mm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MXH
Length :
30mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Leakage Current :
0.80498mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.2
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ Low Frequency :
1.15A @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Capacitance :
180µF
Voltage - Rated :
400V
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.61A @ 10kHz
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Terminal Pitch :
10mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Rubycon 400MXH180MEFCSN22X30
MXH 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 950mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In