400CXW82MEFC12.5X45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
400CXW82MEFC12.5X45
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Series :
CXW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can
Capacitance :
82µF
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
610mA @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
5.0038mm
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Height :
45mm
Ripple Current @ High Frequency :
915mA @ 10kHz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Life (Hours) :
5000 hours
Diameter :
12.5mm
Ripple Current :
610mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
400V
Rubycon 400CXW82MEFC12.5X45
CXW 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 610mA 0.492Dia 12.50mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can