400CFX2.2MEFCT810X16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
400CFX2.2MEFCT810X16
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Tape and Box (TB)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Series :
CFX
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
32mA
Ripple Current @ Low Frequency :
32mA @ 120Hz
Capacitance :
2.2μF
Life (Hours) :
5000 hours
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
400V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Rubycon 400CFX2.2MEFCT810X16
CFX 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 32mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can