400CXW150MEFC16X40
Mfr.Part #
400CXW150MEFC16X40
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Lead Pitch :
7.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
920mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Life (Hours) :
5000 hours
Tolerance :
±20%
Series :
CXW
Ripple Current :
920mA
Ripple Current (AC) :
920mA
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Voltage - Rated :
400V
Ripple Current @ High Frequency :
1.38A @ 10kHz
Voltage - Rated DC :
400V
Package / Case :
Radial, Can
Factory Lead Time :
20 Weeks
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Diameter :
16mm
Termination :
Radial
Polarization :
Polar
Height :
40mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Min Operating Temperature :
-25°C
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
150µF
Max Operating Temperature :
105°C
Rubycon 400CXW150MEFC16X40
CXW 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 920mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can