400CXW100MEFC16X31.5
Mfr.Part #
400CXW100MEFC16X31.5
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Stock
5
In Stock :
5
Ripple Current @ Low Frequency :
710mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Min Operating Temperature :
-25°C
Lead Pitch :
7.5mm
Termination :
Radial
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
400V
Capacitance :
100μF
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Lead Diameter :
800 µm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Diameter :
16mm
Series :
CXW
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height :
31.5mm
Ripple Current :
710mA
Mounting Type :
Through Hole
Voltage :
400V
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated :
400V
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
1.065A @ 10kHz
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Rubycon 400CXW100MEFC16X31.5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:400V, Package / Case:Radial, Can, 400CXW100MEFC16X31.5 pinout, 400CXW100MEFC16X31.5 datasheet PDF, 400CXW100MEFC16X31.5 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Rubycon 400CXW100MEFC16X31.5 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Rubycon 400CXW100MEFC16X31.5
CXW 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 710mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can