400CFX8R2MEFC8X23
Mfr.Part #
400CFX8R2MEFC8X23
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 8.2UF 20% 400V RADIAL
Capacitance :
8.2μF
Ripple Current @ Low Frequency :
120mA @ 120Hz
Ripple Current :
120mA
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Factory Lead Time :
26 Weeks
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
3.5052mm
Package / Case :
Radial, Can
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Life (Hours) :
5000 hours
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Voltage - Rated :
400V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
400mA @ 100kHz
Published :
Pbfree Code :
yes
Series :
CFX
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
400CFX8R2MEFC8X23
Rubycon 400CFX8R2MEFC8X23
CFX 8.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 120mA 0.315Dia 8.00mm -25°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can