3EZ9.1D2E3/TR8
Mfr.Part #
3EZ9.1D2E3/TR8
Description
DIODE ZENER 9.1V 3W DO204AL
Diodes - Zener - Single
Impedance :
2.5Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance-Max :
2.5Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Through Hole
Zener Voltage :
9.1V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
Element Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
3W
Base Part Number :
3EZ9.1
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power - Max :
3W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
9.1V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 7V
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Tolerance :
±2%
Datasheets
3EZ9.1D2E3/TR8
Microsemi 3EZ9.1D2E3/TR8
2.5Ohms ±2% 9.1V 3μA @ 7V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ9.1D2E3/TR8 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 3μA @ 7V.Reverse leakage current reaches a maximum of 500nA.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 9.1V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
3EZ9.1D2E3/TR8 Features
reverse leakage current of 3μA @ 7V
3μA @ 7V is the maximum voltage (Tol)