3EZ9.1D10/TR12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3EZ9.1D10/TR12
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 9.1V 3W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Diode Type :
ZENER DIODE
Base Part Number :
3EZ9.1
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3μA @ 7V
Tolerance :
±10%
Impedance-Max :
2.5Ohm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
9.1V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
No
Power - Max :
3W
Datasheets
3EZ9.1D10/TR12
Microsemi 3EZ9.1D10/TR12
ZENER DIODE 2.5Ohm ±10% 3μA @ 7V -65°C~150°C DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ9.1D10/TR12 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 3μA @ 7V.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
3EZ9.1D10/TR12 Features
reverse leakage current of 3μA @ 7V
3μA @ 7V is the maximum voltage (Tol)