39D408G025JS6
Mfr.Part #
39D408G025JS6
Description
CAP ALUM 4000UF 25V AXIAL
Stock
35
In Stock :
35
Factory Lead Time :
14 Weeks
Size / Dimension :
1.012Diax3.142L 25.70mmx79.80mm
Length :
79.8mm
Lifetime @ Temp :
500 Hrs @ 85°C
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Published :
2016
Tolerance :
-10% +75%
Feature :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Axial
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
No
Reach Compliance Code :
not_compliant
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Height Seated (Max) :
80.01mm
Tan Delta :
0.6
Non-RoHS Compliant
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Capacitance :
4000μF
500 hours
ECCN Code :
EAR99
Axial, Can
Diameter :
25.7mm
Datasheets
39D408G025JS6
Vishay / Sprague 39D408G025JS6
39D 4000μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 1.012Diax3.142L 25.70mmx79.80mm -20°C~85°C Polar Axial, Can