39D117F100FL6
Mfr.Part #
39D117F100FL6
Description
CAP ALUM 110UF 100V AXIAL
Operating Temperature :
-20°C~85°C
500 hours
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Series :
39D
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
110μF
Reach Compliance Code :
not_compliant
Size / Dimension :
0.634Diax2.142L 16.10mmx54.40mm
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.3
Pbfree Code :
No
Lifetime @ Temp :
500 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Tolerance :
-10% +50%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Voltage - Rated :
100V
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
16.1mm
Length :
54.4mm
Datasheets
39D117F100FL6
39D 110μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 0.634Diax2.142L 16.10mmx54.40mm -20°C~85°C Polar Axial, Can