39D107F250HL6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
39D107F250HL6
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 250V AXIAL
Stock
18
In Stock :
18
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
39D
Tolerance :
-10% +50%
Min Operating Temperature :
-20°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Mount :
PCB, Through Hole
Voltage - Rated :
250V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Diameter :
22.5mm
Length :
54.4mm
Height :
54.4mm
Termination :
Axial
Lifetime @ Temp :
500 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Polarity :
Polar
Size / Dimension :
0.886Diax2.142L 22.50mmx54.40mm
Capacitance :
100μF
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Axial, Can
Polarization :
Polar
Max Operating Temperature :
85°C
Dielectric Material :
Aluminium
Published :
2012
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
250V
Life (Hours) :
500 hours
Datasheets
39D107F250HL6
Vishay / Sprague 39D107F250HL6
39D 100μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 0.886Diax2.142L 22.50mmx54.40mm -20°C~85°C Polar Axial, Can