36DY272F450CF2B
Mfr.Part #
36DY272F450CF2B
Description
CAP ALUM 2700UF 450V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated DC :
450V
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
2.579Dia 65.50mm
Life (Hours) :
2000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
42mOhm @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
2700μF
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Ripple Current :
8.78A
Length :
143mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
5.752 146.10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
8.78A @ 120Hz
Diameter :
64mm
Tolerance :
-10% +50%
Ripple Current @ High Frequency :
11.41A @ 1kHz
Lead Pitch :
28.6004mm
Termination :
Screw
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Series :
36DY
Datasheets
36DY272F450CF2B
36DY 2700μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 8.78A 2.579Dia 65.50mm -40°C~85°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals