36DY103F200DE2A
Mfr.Part #
36DY103F200DE2A
Description
CAP ALUM 10000UF 200V SCREW
ROHS3 Compliant
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14mOhm @ 120Hz
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Diameter :
76mm
Series :
36DY
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency :
20.45A @ 1kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Height Seated (Max) :
5.252 133.40mm
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Ripple Current @ Low Frequency :
16.36A @ 120Hz
Lead Pitch :
31.8008mm
Voltage - Rated :
200V
Polarity :
Tolerance :
-10% +50%
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
3.079Dia 78.20mm
Capacitance :
10000µF
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ripple Current :
16.36A
Datasheets
36DY103F200DE2A
36DY 10000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 16.36A 3.079Dia 78.20mm -40°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals