36DY272F350DL2A
Mfr.Part #
36DY272F350DL2A
Description
CAP ALUM 2700UF 350V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
76mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Capacitance :
2700μF
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Tolerance :
-10% +50%
Max Operating Temperature :
85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
3.079Dia 78.20mm
Voltage - Rated DC :
350V
Published :
Height Seated (Max) :
3.752 95.30mm
Series :
36DY
Termination :
Screw
Length :
92mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated :
350V
Lead Pitch :
31.8008mm
Datasheets
36DY272F350DL2A
36DY 2700μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 3.079Dia 78.20mm -40°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals