36DE743G015BB2A
Mfr.Part #
36DE743G015BB2A
Description
CAP ALUM 74000UF 15V SCREW
Tolerance :
-10% +75%
Capacitance :
74000μF
Series :
36DE
Termination :
Screw
Height Seated (Max) :
3.252 82.60mm
Polarity :
Polar
Voltage - Rated DC :
15V
Voltage - Rated :
15V
Lead Pitch :
22.225mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Diameter :
51mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~95°C
Size / Dimension :
2.079Dia 52.80mm
Packaging :
Bulk
Length :
79mm
Max Operating Temperature :
95°C
Lead Spacing :
0.875 22.22mm
Datasheets
36DE743G015BB2A
36DE 74000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 2.079Dia 52.80mm -40°C~95°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals