36DE123G040AB2A
Mfr.Part #
36DE123G040AB2A
Description
CAP ALUM 12000UF 40V SCREW
Max Operating Temperature :
95°C
Size / Dimension :
1.453Dia 36.90mm
Tolerance :
-10% +75%
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Operating Temperature :
-40°C~95°C
Published :
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
3.252 82.60mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated :
40V
Series :
36DE
Capacitance :
12000µF
Lead Pitch :
12.7mm
Datasheets
36DE123G040AB2A
36DE 12000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 1.453Dia 36.90mm -40°C~95°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals