36DE703G020ED2A
Mfr.Part #
36DE703G020ED2A
Description
CAP ALUM 70000UF 20V SCREW
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
95°C
Operating Temperature :
-40°C~95°C
Published :
Series :
36DE
Capacitance :
70000μF
Lead Spacing :
0.752 19.10mm
Size / Dimension :
1.827Dia 46.40mm
Height Seated (Max) :
4.752 120.70mm
Tolerance :
-10% +75%
Lead Pitch :
19.1008mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
20V
Datasheets
36DE703G020ED2A
36DE 70000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 1.827Dia 46.40mm -40°C~95°C Polar 19.1008mm Radial, Can - Screw Terminals