36DE173G075BC5L
Mfr.Part #
36DE173G075BC5L
Description
CAP ALUM 17000UF 75V SCREW
Lead Pitch :
22.225mm
Size / Dimension :
2.079Dia 52.80mm
Published :
Diameter :
51mm
Capacitance :
17000μF
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~95°C
Voltage - Rated DC :
75V
Tolerance :
-10% +75%
Lead Spacing :
0.875 22.22mm
Series :
36DE
Height Seated (Max) :
4.252 108.00mm
Life (Hours) :
1000 hours
Datasheets
36DE173G075BC5L
36DE 17000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 2.079Dia 52.80mm -40°C~95°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals