36DE173G050EL2A
Mfr.Part #
36DE173G050EL2A
Description
CAP ALUM 17000UF 50V SCREW
Life (Hours) :
1000 hours
Size / Dimension :
1.827Dia 46.40mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Polar
Height Seated (Max) :
3.752 95.30mm
Published :
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
17000μF
Lead Pitch :
19.1008mm
Lead Spacing :
0.752 19.10mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Tolerance :
-10% +75%
Operating Temperature :
-40°C~95°C
Series :
36DE
Max Operating Temperature :
95°C
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Datasheets
36DE173G050EL2A
36DE 17000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 1.827Dia 46.40mm -40°C~95°C Polar 19.1008mm Radial, Can - Screw Terminals