36DE143G010AN2A
Mfr.Part #
36DE143G010AN2A
Description
CAP ALUM 14000UF 10V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
35mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Max Operating Temperature :
95°C
Operating Temperature :
-40°C~95°C
Tolerance :
-10% +75%
Series :
36DE
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Chassis Mount
Termination :
Screw
Voltage - Rated DC :
10V
Capacitance :
14000μF
Lead Pitch :
12.7mm
Size / Dimension :
1.453Dia 36.90mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Bulk
Length :
41mm
Voltage - Rated :
10V
Height Seated (Max) :
1.752 44.50mm
Datasheets
36DE143G010AN2A
36DE 14000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 1.453Dia 36.90mm -40°C~95°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals