3615AR10K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3615AR10K
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100NH 3.5A 27 MOHM SMD
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance Tolerance :
10%
Military Standard :
Not
Max DC Current :
3.5A
Frequency - Self Resonant :
550MHz
Q @ Freq :
50 @ 25MHz
REACH SVHC :
Unknown
Test Frequency :
25MHz
Height :
5.3086mm
Published :
Resistance :
27mOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Depth :
5mm
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.512Lx0.197W 13.00mmx5.00mm
Lead/Base Style :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, 13 INCH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shielding :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Insulation Resistance :
1Ohm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Functions :
1
Q Factor :
50
Factory Lead Time :
25 Weeks
ELV :
Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Current Rating :
3.5A
Height Seated (Max) :
0.209 5.30mm
Inductance :
100nH
DC Current :
3.5A
Tolerance :
±10%
Type :
Wirewound
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
DC Resistance (DCR) :
27mOhm Max
Series :
3615, Sigma Inductors
Current Rating :
3.5A
Mounting Type :
Surface Mount
Material - Core :
Phenolic
Construction :
RECTANGULAR
Number of Pins :
2
RMS Current (Irms) :
3.5A
Package / Case :
Nonstandard
Datasheets
3615AR10K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD