35PZH150M8X9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
35PZH150M8X9
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY HYB 150UF 35V T/H
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22mOhm
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ High Frequency :
2.9 A @ 100 kHz
Surface Mount Land Size :
Lifetime @ Temp. :
4000 Hrs @ 135°C
Voltage - Rated :
35 V
Applications :
Automotive
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Capacitance :
150 µF
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Ratings :
AEC-Q200
Type :
Hybrid
Package :
Bulk
Series :
PZH
Operating Temperature :
-55°C ~ 135°C
Ripple Current @ Low Frequency :
145 mA @ 100 Hz
Datasheets
35PZH150M8X9
Rubycon 35PZH150M8X9
150 μF ±20% Radial, Can 22mOhm PZH Through Hole Hybrid Automotive