35PK3300MEFC16X25
Mfr.Part #
35PK3300MEFC16X25
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
Aluminum
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can
Diameter :
16mm
Leakage Current :
3μA
Lead Diameter :
800 µm
Lead Pitch :
7.5mm
Radiation Hardening :
No
Ripple Current :
1.99A
Life (Hours) :
2000 hours
Height :
25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage :
35V
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Series :
PK
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
35V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
3300µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
2.2885A @ 10kHz
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.99A @ 120Hz
Published :
Datasheets
35PK3300MEFC16X25
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Rubycon 35PK3300MEFC16X25 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Voltage:35V, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2, Operating Temperature:-40°C~85°C, 35PK3300MEFC16X25 pinout, 35PK3300MEFC16X25 datasheet PDF, 35PK3300MEFC16X25 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Rubycon 35PK3300MEFC16X25 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Rubycon 35PK3300MEFC16X25
PK 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.99A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.5mm Radial, Can