35PK220MEFC8X11.5
Mfr.Part #
35PK220MEFC8X11.5
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Stock
50
In Stock :
50
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
0.077mA
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
35V
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Diameter :
8mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
444mA @ 10kHz
Radiation Hardening :
No
Ripple Current :
370mA
Mount :
Through Hole
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Capacitance :
220μF
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Series :
PK
Tan Delta :
0.14
Terminal Shape :
Wire
Life (Hours) :
2000 hours
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
3.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
370mA @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height :
11.5mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current (AC) :
370mA
Datasheets
35PK220MEFC8X11.5
Rubycon 35PK220MEFC8X11.5
PK 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 370mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5mm Radial, Can