35MS73.3MEFCTZ4X7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
35MS73.3MEFCTZ4X7
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
1000 hours
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
18mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
1.4986mm
Package / Case :
Radial, Can
Capacitance :
3.3μF
Ripple Current @ High Frequency :
27mA @ 10kHz
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Voltage - Rated :
35V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
18mA @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
MS7
Datasheets
35MS73.3MEFCTZ4X7
Rubycon 35MS73.3MEFCTZ4X7
MS7 3.3μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 18mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can