338SAK016M
Mfr.Part #
338SAK016M
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
15mm
Tan Delta :
0.26
Ripple Current @ Low Frequency :
1.43A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Capacitance :
3300µF
Leakage Current :
1.584mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
16V
Tolerance :
±20%
Series :
SAK
Lead Pitch :
7.493mm
Published :
Lead Free :
Lead Free
Polarization :
Polar
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current :
1.43A
Ripple Current @ High Frequency :
1.6445A @ 10kHz
Diameter :
18mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
131mOhm @ 120Hz
Datasheets
338SAK016M
Cornell Dubilier Electronics 338SAK016M
SAK 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.43A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can