338SAK010M
Mfr.Part #
338SAK010M
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
10V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.4605A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
151mOhm @ 120Hz
Series :
SAK
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tan Delta :
0.3
Capacitance :
3300µF
Life (Hours) :
2000 hours
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can
Leakage Current :
0.99mA
Ripple Current :
1.27A
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.27A @ 120Hz
Lead Pitch :
7.493mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
338SAK010M
Cornell Dubilier Electronics 338SAK010M
SAK 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.27A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can