338CKS6R3M
Mfr.Part #
338CKS6R3M
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
20mm
Leakage Current :
0.6237mA
Series :
CKS
Tolerance :
±20%
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Diameter :
10mm
Capacitance :
3300µF
Ripple Current @ Low Frequency :
1.35A @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current :
1.35A
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
1.89A @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150.7mOhm @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.28
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
5mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Datasheets
338CKS6R3M
Cornell Dubilier Electronics 338CKS6R3M
CKS 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.35A 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can