338CKE010M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
338CKE010M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
500μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
125.6mOhm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Shape :
Wire
Series :
CKE
Leakage Current :
0.99mA
Voltage - Rated DC :
10V
Life (Hours) :
2000 hours
Dissipation Factor :
0.26 %
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Lead Free :
Lead Free
Ripple Current @ Low Frequency :
1.205A @ 120Hz
Lead Pitch :
5.0038mm
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
1.687A @ 100kHz
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current :
1.205A
Lead Length :
15mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Published :
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
3300µF
Factory Lead Time :
22 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
PCB, Through Hole
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Datasheets
338CKE010M
Cornell Dubilier Electronics 338CKE010M
CKE 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.205A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can