337KXM050M
Mfr.Part #
337KXM050M
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
1.87A
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Polar
Dissipation Factor :
0.1 %
Capacitance :
330µF
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
4000 hours
Published :
Packing Method :
Ammo Pack; Tape
Tan Delta :
0.1
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
935mA @ 120Hz
Diameter :
10mm
Package / Case :
Radial, Can
Mount :
PCB, Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Aluminium
JESD-609 Code :
e3
Series :
KXM
ESR (Equivalent Series Resistance) :
502.4mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
1.87A @ 100kHz
Impedance :
85mOhm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height :
25mm
Lifetime @ Temp :
4000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
0.165mA
Lead Pitch :
5.0038mm
Datasheets
337KXM050M
Cornell Dubilier Electronics 337KXM050M
KXM 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.87A 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can