3260B-12S3(55)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3260B-12S3(55)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 12P 0.031 GOLD SMD R/A
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
500mA
Published :
Insulation Color :
Black
Contact Shape :
Square
Factory Lead Time :
10 Weeks
Connector Type :
Receptacle
Termination :
Solder
Series :
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Height :
0.114 2.90mm
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Board Guide, Shielded
Contact Type :
Center Strip Contact
Mount :
Surface Mount
Number of Positions :
12
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Finish Thickness - Post :
1.25μin 0.032μm
Pitch - Mating :
0.031 0.80mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Voltage - Rated :
125VAC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions Loaded :
All
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Rows :
1
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Datasheets
3260B-12S3(55)
Hirose 3260B-12S3(55)
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount, Right Angle Tape & Reel (TR) Gold Polyphenylene Sulfide (PPS) 12 Positions Center Strip Contact