3260-10S3(55)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3260-10S3(55)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 10P 0.031 GOLD SMD R/A
Stock
158
In Stock :
158
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
ECCN Code :
EAR99
Housing Color :
Black
HTS Code :
Max Current Rating :
500mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Lead Free :
Lead Free
Housing Material :
Plastic
Feature :
Board Guide, Shielded
Contact Type :
Center Strip Contact
Number of Conductors :
ONE
Style :
Board to Cable/Wire
Lead Pitch :
800μm
Gender :
FEMALE
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Mixed Contacts :
No
Additional Feature :
EMI SHIELDED
Number of Rows :
1
Fastening Type :
Latch Holder
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
2005
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
No
Empty Shell :
Depth :
7.5mm
Number of Positions Loaded :
All
Total Number of Contacts :
10
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Dielectric Withstanding Voltage :
424VAC V
Mount :
Surface Mount
Pitch - Mating :
0.031 0.80mm
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
Phosphor Bronze
Series :
3200
Current Rating :
500mA
Voltage - Rated :
125VAC
Number of Positions :
10
MIL Conformance :
Reference Standard :
UL
Insulation Height :
0.114 2.90mm
Contact Finish Thickness - Post :
1.25μin 0.032μm
Orientation :
Straight
Rated Current (Signal) :
0.5A
Contact Shape :
Square
DIN Conformance :
Radiation Hardening :
Connector Type :
Receptacle
Length :
14.2mm
IEC Conformance :
Shell Material :
Stainless Steel
Packaging :
Tray
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Number Of PCB Rows :
1
Reliability :
COMMERCIAL
Datasheets
3260-10S3(55)
Hirose 3260-10S3(55)
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount, Right Angle Tray Gold Polyphenylene Sulfide (PPS) 10 Positions Center Strip Contact