3260-10S3(59)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3260-10S3(59)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 10P 0.031 GOLD SMD R/A
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Style :
Board to Cable/Wire
Number of Rows :
1
Contact Shape :
Square
Current Rating (Amps) :
500mA
Pitch :
787.4μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions Loaded :
All
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Post :
1.25μin 0.032μm
Series :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Published :
Insulation Height :
0.114 2.90mm
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
125VAC
Contact Type :
Center Strip Contact
Number of Positions :
10
Contact Plating :
Gold
Mount :
Surface Mount
Contact Finish - Post :
Color :
Black
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Termination :
Solder
Number of Pins :
10
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pitch - Mating :
0.031 0.80mm
Fastening Type :
Latch Holder
Connector Type :
Receptacle
Feature :
Board Guide, Shielded
Insulation Color :
Black
Contact Material :
Phosphor Bronze
Datasheets
3260-10S3(59)
Hirose 3260-10S3(59)
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount, Right Angle Tape & Reel (TR) Gold Polyphenylene Sulfide (PPS) 10 Positions Center Strip Contact
3260-10S3(59) Overview
A Receptacle packaging is included.It's mounted Surface Mount, Right Angle.We use a Tape & Reel (TR) case to package the product.It's from the 3200 Series.A 10 pin is on the device.The device could be used for General Purpose.In many ways, its Board Guide, Shielded feature makes it more powerful.It's mounted by Surface Mount.