315VXR330MEFC25X50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
315VXR330MEFC25X50
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
1.68A @ 10kHz
Capacitance :
330µF
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.2A @ 120Hz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Voltage - Rated :
315V
Series :
VXR
VXR 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In