315VXH330MEFC22X45
Mfr.Part #
315VXH330MEFC22X45
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
2.366A @ 10kHz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Capacitance :
330µF
Ripple Current @ Low Frequency :
1.69A @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Series :
VXH
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
315V
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
VXH 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In