2SA1015-O-AP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2SA1015-O-AP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Datasheet
Download
Description
TRANS PNP 50V 0.15A TO92
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Transition Frequency :
80MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C TJ
Packaging :
Tape and Box (TB)
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Terminations :
3
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
70 @ 2mA 6V
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
3
Surface Mount :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
O-PBCY-T3
ECCN Code :
EAR99
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA ICBO
Transistor Element Material :
SILICON
Frequency - Transition :
80MHz
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Power - Max :
400mW
Current - Collector (Ic) (Max) :
150mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
50V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
300mV @ 10mA, 100mA