2N4400TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2N4400TA
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Datasheet
Download
Description
TRANS NPN 40V 0.6A TO92-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Package / Case :
Series :
Power - Max :
625 mW
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
40 V
Supplier Device Package :
TO-92-3
Package :
Bulk
Transistor Type :
NPN
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
50 @ 150mA, 1V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
750mV @ 50mA, 500mA
Frequency - Transition :
Mounting Type :
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max) :
600 mA
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)