2EDL23I06PJXUMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2EDL23I06PJXUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE DSO14
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Gate Drivers
Terminal Form :
Gull wing
Turn-Off Delay Time :
400 ns
Output Current :
2.3A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Gate Type :
IGBT
Terminal Position :
Dual
Height :
1.75mm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Turn On Time :
0.61 μs
Series :
EiceDRIVER™
Rise / Fall Time (Typ) :
48ns 37ns
Interface IC Type :
HB BASED PERIPHERAL DRIVER WITH PWM
Halogen Free :
Halogen Free
Max Output Current :
2.3A
Number of Pins :
14
Number of Terminations :
14
Mount :
Surface Mount
Driven Configuration :
Half-Bridge
High Side Voltage - Max (Bootstrap) :
600V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Functions :
1
Propagation Delay :
600 ns
Turn On Delay Time :
420 ns
Built-in Protections :
OVER CURRENT; UNDER VOLTAGE
Logic Voltage - VIL, VIH :
1.1V 1.7V
Width :
3.9mm
Rise Time :
48ns
Power Supplies :
15V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Length :
8.65mm
Max Supply Current :
300mA
Number of Outputs :
2
Input Type :
Non-Inverting
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Channel Type :
Independent
Current - Peak Output (Source, Sink) :
2.3A 2.3A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
No SVHC
Max Power Dissipation :
900mW
Turn Off Time :
0.59 μs
Supply Voltage :
15V
Ambient Temperature Range High :
105°C
Published :
Voltage - Supply :
10V~25V
Lead Free :
Lead Free
Fall Time (Typ) :
37 ns
Qualification Status :
Not Qualified
Datasheets
2EDL23I06PJXUMA1
Introducing Gate Drivers Infineon Technologies 2EDL23I06PJXUMA1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:14, Number of Terminations:14, Operating Temperature:-40°C~150°C TJ, 2EDL23I06PJXUMA1 pinout, 2EDL23I06PJXUMA1 datasheet PDF, 2EDL23I06PJXUMA1 amp .Beyond Gate Drivers Infineon Technologies 2EDL23I06PJXUMA1 ,we also offer FAN3180TSX, DGD2104MS8-13, IRS2005STRPBF, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.