27643002RP2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
27643002RP2
Manufacturer
NorComp
Description
CONN HEADER R/A 30POS 2MM
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
Headers, Male Pins
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Gender :
Male
Lead Free :
Lead Free
Number of Contacts :
15
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Number of Positions Loaded :
All
Series :
Mount :
Through Hole
Style :
Board to Board or Cable
Contact Type :
Male Pin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Black
Housing Material :
Nylon
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Published :
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
2mm
Termination :
Solder
Number of Positions :
30
Insulation Height :
0.158 4.01mm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Length - Mating :
0.150 3.81mm
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Shape :
Square
Shrouding :
Unshrouded
Current Rating (Amps) :
1A
Fastening Type :
Push-Pull
Datasheets
27643002RP2
NorComp 27643002RP2
2764 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 30-Position Board to Board or Cable 0.158 4.01mm Height