25THV220M8X10.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
25THV220M8X10.5
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current (AC) :
300mA
Life (Hours) :
3000 hours
Height :
10.5mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 125°C
Mount :
Surface Mount
Ripple Current @ High Frequency :
300mA @ 100kHz
Applications :
Automotive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
8.3mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
180mA
Leakage Current :
0.055mA
Voltage - Rated DC :
25V
Series :
THV
Termination :
SMD/SMT
Tan Delta :
0.18
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
220μF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Packing Method :
TR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Length :
8.9mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Voltage :
25V
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Diameter :
8mm
Ripple Current @ Low Frequency :
180mA @ 120Hz
Terminal Shape :
Flat
Datasheets
25THV220M8X10.5
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Rubycon 25THV220M8X10.5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can - SMD, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Terminations:2, Voltage:25V, 25THV220M8X10.5 pinout, 25THV220M8X10.5 datasheet PDF, 25THV220M8X10.5 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Rubycon 25THV220M8X10.5 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Rubycon 25THV220M8X10.5
THV 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 180mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD