25MS74R7M4X7
Mfr.Part #
25MS74R7M4X7
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL
Voltage - Rated :
25V
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
0.003mA
Ripple Current @ Low Frequency :
21mA @ 120Hz
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
Series :
MS7
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
4.7μF
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
31.5mA @ 10kHz
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Datasheets
25MS74R7M4X7
MS7 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can