25MS5100MEFCTZ8X5
Mfr.Part #
25MS5100MEFCTZ8X5
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Series :
MS5
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Life (Hours) :
1000 hours
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Published :
Ripple Current :
120mA
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Voltage - Rated :
25V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
120mA @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitance :
100μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Pitch :
2.4892mm
Ripple Current @ High Frequency :
144mA @ 10kHz
Datasheets
25MS5100MEFCTZ8X5
Rubycon 25MS5100MEFCTZ8X5
MS5 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 120mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can