25MS74.7MEFCT54X7
Mfr.Part #
25MS74.7MEFCT54X7
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL
Capacitance :
4.7μF
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
21mA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
25V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Pitch :
1.4986mm
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Life (Hours) :
1000 hours
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
31.5mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
21mA @ 120Hz
Series :
MS7
Datasheets
25MS74.7MEFCT54X7
Rubycon 25MS74.7MEFCT54X7
MS7 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 21mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can