25MS56.8MEFCTZ4X5
Mfr.Part #
25MS56.8MEFCTZ4X5
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
25V
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Capacitance :
6.8μF
Life (Hours) :
1000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
19mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
MS5
Lead Pitch :
1.4986mm
Ripple Current :
19mA
Packaging :
Tape and Box (TB)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
28.5mA @ 10kHz
Datasheets
25MS56.8MEFCTZ4X5
Rubycon 25MS56.8MEFCTZ4X5
MS5 6.8μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 19mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can