25MS547MEFC8X5
Mfr.Part #
25MS547MEFC8X5
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Capacitance :
47μF
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MS5
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial, Can
Datasheets
25MS547MEFC8X5
MS5 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can