228CKH035M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
228CKH035M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
CKH
Ripple Current @ High Frequency :
2.422A @ 100kHz
Dielectric Material :
Aluminium
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated DC :
35V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Leakage Current :
2.31mA
Tan Delta :
0.16
Height Seated (Max) :
1.240 31.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Height :
31.5mm
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
121mOhm @ 120Hz
Polarization :
Polar
Mount :
PCB, Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
1.73A @ 120Hz
Terminal Pitch :
7.5mm
Ripple Current :
1.73A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
2200µF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Diameter :
16mm
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Datasheets
228CKH035M
Cornell Dubilier Electronics 228CKH035M
CKH 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.73A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can