228CKE010M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
228CKE010M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Weight :
9.071847g
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
1.26A @ 100kHz
Height :
20mm
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
705mA
Tolerance :
±20%
Capacitance :
2200µF
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Dissipation Factor :
0.24 %
Mount :
PCB, Through Hole
Diameter :
10mm
Leakage Current :
0.66mA
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Series :
CKE
Lead Pitch :
5.0038mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
173.3mOhm @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Published :
Factory Lead Time :
22 Weeks
Lead Length :
15mm
Polarization :
Polar
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ Low Frequency :
900mA @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Aluminium
Voltage - Rated DC :
10V
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Datasheets
228CKE010M
Cornell Dubilier Electronics 228CKE010M
CKE 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 705mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can